| Uudised

19. august 2022

Homme, laupäeval, kl 12-14 on Valjala maalinna juures avatud uste päev. Olete teretulnud vaatama ja kuulama, mida oleme leidnud!
 
Kohe võib öelda, et kaevamised on toonud kaasa nii põnevaid avastusi kui ka uusi küsimusi. Suurest vallist vahetult väljapool on maa sees teise, 2 m läbimõõduga müüri alus. Sellest nö sissepoole on suurte paekividega täidetud ala, mis moodustas üsna järsu nõlvaku ning millele toetus savisest mullast vall. Savimullast valli peal on olnud tõenäoliselt puitkindlustis, nagu võiks oletada ühe kaevandi alas välja puhastatud postiaugu järgi. Savimullast vallist väljapool, selle ja teise (varasema?) ringmüüri vahel, on olnud paeplaatidest sillutis.
 
Tuleb välja, et savimullast valli sees on aga veel teine, kividest laotud müür, mida võib näha valli laele tehtud kaevandist. Ilmselt oligi algselt ehitatud kivivall, mis on varasematel kaevamistel paljandunud ka linnuses sees. Seda on mingil ajal tugevdatud väljastpoolt savisest mullast lisavalliga. Suure tõenäosusega leidis see ehitustöö aset 13. sajandil, mil kasutusele tulid katapuldid ja linnust oli vaja kaitsta nendega visatavate suurte kivide eest.
 
Mis ajast pärineb aga linnuse jalamil olnud väiksem vall? Ehk õnnestub seda teada saada kaevamiste viimastel päevadel. Lõpetamata kaevand on hetkel ka veel kogu eespool nimetatud kompleksi ümbritseval välisvallil, mis eelmise aasta uuringute tulemusena pidi olema ehitatud või vähemalt tugevdatud 13. sajandil ning on 3 m laiune.
 
Leidudest on saadud ca 13. sajandi nooleots, 11.-12. sajandi nooleots ja 11. sajandil ripatsiks tehtud hõbemünt, lisaks mõned savinõukillud.

Comments are closed.