25. august 2024
17. august 2024
Teise kaevamisnädala lõpuks võib nentida, et kirjalikes allikates mainitud mõneti müstiline kool Pöidel, mis olla tegutsenud juba enne Ordu võimu aega (seega 13. sajandi lõpust?) ja kus õppinud (ka?) noored orduvennad, võiski ehk olla üks Pöide linnuse ehitistest – oleme leidnud seni kolm eset, milliseid mujal tõlgendatakse stiilustena, lisaks mõned, mis võisid olla sarnases kasutuses.
Stiilus on pulk, millega kirjutatakse vahatahvlile, kust kirjutatu saab jälle ära kustutada. Need võisid olla ajutised märkmed, aga ka näiteks kirjutama õppimine. Kes teab?
Hiljem olevat kool varemetesse jäänud ja õpetajad lahkunud, varemed olla vastava märkuse kirjutamise ajal (1400. aasta ümbrus või 15. sajand?) veel näha olnud olnud.
Linnuse keskel on tõesti olnud mingid massiivsemad hooned, osast neist on jäänud suurtest kividest ja kruusast mitmekümne cm paksune aluslade. Ega päris kindlalt enam teada ei saa, kus see kool siis täpsemalt oli, aga üheks võimaluseks on Pöide maalinn kindlasti.
11. august 2024
7. august 2024
Saaremaal Rahu külas avastas hobidetektorist Roland Pärn oma maja renoveerimise käigus põranda alt 11.-12. sajandist pärit hõbemündid, mida Marika Mägi käis inspekteerimas. Kokku oli münte ca 70, need asusid 30-40 cm sügavusel ja kuuluvad 11-12. sajandisse.
Roland Pärn tõdes:
“Ma olen need leidnud ja see on tähtis ja sain ka käes hoida. Ja ma arvan, et see võit sellest ära andmisest on palju kordades suurem, kui see, et ma oleks need endale sahtlisse toppinud ja neid siis ööpimeduses imetlenud ja siis hauda kaasa viinud selle teadmise!“
Kui läheb õnneks, võib Saaremaa ehk juba lähiaastatel saada tippmodernse ja interaktiivse uue muuseumikeskuse!
Osiliana on sõlmimas lepingut Saaremaa vallavalitsusega, mille kohaselt osaleme knowhow’ga viikingikeskuse ülesehitamisel Salmes. Kindlasti tahame tutvustada just Saaremaa viikingiaega ja varasemat ajalugu laiemalt, kuigi mõistagi ka Salme laevmatuseid ja sinna maetud skandinaavlastest viikingeid.
Foto on tehtud aktivistide grupi esimesel inspiratsioonireisil Norra ja Taani muuseumitesse mõni päev tagasi. Vasakult alates on Viikingikeskuse projektijuht Annely Holm, Osiliana juht Marika Mägi, Salme viikingite entusiast Rauno Rahnel, Saaremaa muuseumi värske juht Priit Kivi ja meie disainimeister ja tehnikageenius Kaspar Kaljas firmast Motor.
2023. aasta arheoloogiliste välitööde kohta tehtud näitus on jõudnud Saaremaale!
Mingem kaegem üle, mis vilju meie suvised kaevamised kandsid!
Tänavusel Viikingite Talvetrallil osalesid ka mitu osiliaanlast: Janek Ojasaar, Karin Rannaäär ja Edvards Puciriuss.
Janek ning Karin tegid ettekande: “Saarlaste muistsed keskused: Valjala” ning Edvards osales Viikingite küla püsinäituse tutvustamisel.
Suvel käis meil Valjala maalinna kaevamisi kaemas Neeme Raud Kanal 2 saatega “Täistund”, vaata järele alates 16:39
22. august 2023
17. august 2023
11. august 2023
Iga päev uurivad linnusel käivad huvilised meilt, kas oleme ka midagi põnevat leidnud — nüüd võime öelda, et ühe ehtsa kivist südame küll!
19. august 2023
5. augustil käis Osiliana projektijuht Marika Mägi külas Neeme Raua autorisaates “Siin” Kuku Raadios.
Teemaks oli saarlaste eluolu 13-14. sajandil ning Saaremaa Muuseumis avatud näitus “Silmast silma keskaegse saarlasega.”
Kuula järele alates 15:10 siin.
Saaremaa Muuseumis avatud näituse “Silmast silma keskaegse saarlasega” avamisel käis kohal ka suvine Ringvaade!
Vaata järele alates 12:00 minutist: siin.
13. juuli 2023
Näituse tarvis tegime koostööd väga paljude erinevate uurijatega nii Eestist kui ka välismaalt (Rootsi, Leedu, Saksamaa) ning kombineerisime teadmisi vana DNA, arhiiviallikate, arheoloogia ja osteoloogia ning paljude muude uurimisalade vallast, et edasi anda võimalikult mitmekülgne pilt keskaegsetest saarlastest.
Suur tänu Kristjan Rahule, meeskonnale ja toetajatele ning kõigile, kes avamispäevale kohale tulid ja meiega paar sõna juttu puhusid!
♦ Kuraatorid:
Marika Mägi PhD (SA Osiliana / Tallinna Ülikool)
Riina Rammo PhD (Tartu Ülikool)
Jaana Ratas
Piia Sandrak (SA Osiliana / Tallinna Ülikool)
Karin Rannaäär (SA Osiliana / Tartu Ülikool)
♦ Projektijuht:
Maret Kukkur (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Kunstnikud:
Karmo Mende ja Mare Kõrtsini
♦ Valguskunstnik:
Airi Eras
Valgustid: Jarmo Võsa
♦ Luustike rekonstruktsioonid:
Oscar Nilsson (Arts & Sciences, Stockholm)
Özgür Bulut PhD (Invent Human Academy Tübingen)
♦ Koljude 3D modelleerimine:
Ragnar Saage (Tartu Ülikool)
♦ Esemete konstruktsioonid:
Edvards Puciriuss (Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia)
Astri Kaljus (Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia)
Indrek Jets PhD
Guna Zommere
♦ DNA uuringud:
Kristiina Tambets PhD, (Tartu Ülikooli genoomika instituut)
Lehti Saag PhD, (Tartu Ülikooli genoomika instituut)
Stefania Sasso (Tartu Ülikooli genoomika instituut).
♦ Bioloogiline antropoloogia:
Raili Allmäe PhD (SA Osiliana / Tallinna Ülikool)
Martin Malve (Tartu Ülikool)
Maris Niinesalu-Moon (SA Osiliana / Tartu Ülikool )
Rimantas Jankauskas (Vilniuse Ülikool)
♦ Isotoobid:
Maris Niinesalu-Moon (SA Osiliana /Tartu Ülikool )
♦ Konserveerimine:
Tarvi Toome (Tallinna Ülikool)
Karin Rannaäär (SA Osiliana / Tartu Ülikool )
♦ Toimetaja:
Olavi Pesti (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Tõlkija:
Peeter Alan Tammisto (Tallinna Ülikool)
♦ Trükk:
Eelika Perg (Metroprint)
♦ Fotograaf:
Aivo Põlluäär (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Ekspositsioonimeistrid:
Tõnis Kallas, Perti Kask, Toomas Harjus, Roland Adamson ( SA Saaremaa muuseum), Heino Jürgenstein (Kurelto)
♦ Museaalid:
Priit Kivi (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Näotuvastusrakendus: Oliver Maaker (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Publiku- ja haridusprogrammid:
Jürje Koert (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Muuseumipoe meened: Liisi Ots (SA Saaremaa Muuseum)
♦ Turundus:
Rita Rahu (SA Saaremaa Muuseum)
♦ SA Saaremaa Muuseum juhatuse liige:
Rita Valge
♦ Suupisted:
Helen ja Robert Riis (Lossi Tornikohvik)
♦ Toetajad:
SA Osiliana, Postimehe Fond, Eesti Kultuurkapital,
Eesti Teadusagentuur
Plakatite modellid:
Rita Valge
Kirke Medri
Markus Aru
Tõnu Sepp
Liisi Ots
Oliver Maaker
Maie Kobin
Rita Rahu
Fotod: Aivo Põlluäär.
13. juuli 2023
13. juulil kell 17:00 avame Saaremaa Muuseumis näituse “Silmast silma keskaegse saarlasega”, kuhu on kõik oodatud!
Näitusel on võimalik tutvuda Valjala kiriku juurde maetud emandaga, kellest on tehtud elutruu rekonstruktsioon koos rõivaste ja ehetega. Samuti saab silma vaadata Karja maetud mehele, kellest on valminud 3D rekonstruktsioon, tutvuda sõjamehe plaatvestiga ja avastada palju muud põnevat!
Näitust korraldavad SA Osiliana, Postimehe teadusgrant 11.-16. sajandi rõivastusest ja Saaremaa Muuseum.
17. juuni 2023
Eile-üleeile aitasid Osiliana uuringutele kaasa Tartu ülikooli geoloogid eesotsas Alar Rosentauga.
Kontrolliti mulluse georadari uuringu esialgseid järeldusi ning puuriti mitmeid auke Saaremaa linnuste juurde ja mujale. Põhiküsimusteks see, millised veeteed linnuste või ka näiteks Salme laevmatuste lähikonnas omal ajal olid või kust üldse võeti materjal suurte maalinnade ehituseks.
Kõigile küsimustele veel vastust ei saanud, aga hea algus on tehtud ja kaks ülipõnevat päeva seljataga!
13. mai 2023
Mõni aeg tagasi kuulutas ETAG välja teaduse populariseerimise konkursi. Kokku esitati sinna 97 projekti ning valituks osutusid neist 29. Üheks õnnelikuks nende seas on ka Osiliana!
Toetus on ettenähtud audiovisuaalsete materjalide koostamiseks, mis tutvustavad Saaremaa varasemat ajalugu. Projekti käigus luuakse seitse Saaremaa muinasaja lõppu ja keskaja algust ning selleaegseid muistiseid tutvustavat lühivideot ehk mikrodokumentaali. Üks neist annab ülevaate Saaremaast viikingiajal, teine keskaja alguses, ülejäänud tutvustavad konkreetseid muistiseid.
Muistised on valitud nende hulgast, mille osas on viimastel kümnenditel tehtud olulisi arheoloogilisi avastusi: Tõnija Tuulingumäe kalmekompleks, Lepna surnumaja, Viidumäe ohvripaik, Valjala maalinn ja Karja kalmistu.
Vaata rohkem konkursi kohta: siit.
29. aprill 2023
29. aprilliga sai avatud tänavuste välitööde hooaeg! Aprilli lõpp ja maikuu algus on parim aeg maastikuinspektsioonideks, kuna siis pole puud veel lehtes ja tänu sellele on kõik paremini näha. Nagu ikka, sõidame Saaremaal mitmel pool ringi ja käime päriselt huvipakkuvad kohad läbi, olgu ees või paks padrik või jalge all tihke muda. Kena oli näha, et Valjala maalinn on võsast puhastatud nii vallide pealt kui ka ümbertringi.
Mõned pildid esimestest päevadest on leitavad allpool olevast galeriist.
Sellest, et 13. sajandi arheoloogiline aines Eestis ei klapi kokku peamiselt Läti Henriku põhjal kujunenud pildiga meie saatusest sel sajandil, on Eesti arheoloogias räägitud juba pikka aega. Viimastel aastatel on asutud asjaga ka konkreetsemalt tegelema. Minu viimaste aastate uurimistöö on keskendunud kahele aspektile 13. sajandi Saaremaal – linnustele ja kristlikele laibamatustele. Eriti matuste osas olen kaasanud üldkontseptsiooni ka Põhja-ja Lääne-Eesti.
Ettekandes arutlen 13.-14. sajandi linnuste, matusekohtade ja kirikute üle Saaremaal ja Põhja-Eestis. Palju uudiseid on toonud kaasa viimastel aastatel võimalikuks saanud loodusteaduslikud analüüsid, eriti mis puudutavad dateeringuid. Rohkesti tähelepanu pööran laibamatustega kalmistute asukohale kultuurmaastikul, mille põhjal näib joonistuvat välja varasemast selgelt erinev kontseptsioon Eesti eliidi saatusest peale ristisõdu.
11. veebruar 2023
2022. aasta sügisel astus Osiliana assistent Piia Sandrak Tallinna Ülikooli doktorantuuri Osiliana toetusel, et jätkata juba magistris alustatud uurimistööga 13. sajandi Saaremaast.
11. veebruaril tähistatud “Naised ja tüdrukud teaduses” päeva raames tehti temaga ka lühike arutlus õpingute ja uurimisteema üle, mida saab lugeda: siit.
Valminud on uus video Tuiu rauasulatuskoha kaevamistest 2022. aastal!
Video on tehtud Ragnar Saage juhitava projekti “Eesti rauametallurgia kõrgaeg ja hääbumine 12.–14. sajandil” raames, mida rahastab Postimehe Fondi Noor-Eesti teadusgrant.
Vaata videot: siit.
12. detsember 2022
22. november 2022
Osiliana tellimusel on nüüd skaneeritud sisse kaks Saaremaalt leitud koljut, millest järgmise suve alguseks valmivad rekonstruktsioonid.
Esimene neist on Valjala kiriku juurest 2010. aastal leitud 40-50-aastase naise kolju: https://skfb.ly/oAnOP.
Sellest naisest on plaanis teha elusuuruses silikoonkuju, kelle Riina Rammo ja Jaana Ratas on lubanud varustada ka 12. sajandi lõpu piduliku rõivastuse ja ehete rekonstruktsiooniga. Samast matusest võib lähemalt lugeda eelnevatest postitustest.
Teine neist kuulub Karja mõisa kalmistule 13. sajandi keskel või teises pooles maetud 25-30-aastase mehele, millest tuleb digitaalne 3D koopia: https://skfb.ly/oAvLG.
Mõlemaid rekonstruktsioone saab näha 2023. aasta suve alguses Kuressaare lossis avataval näitusel keskaegsetest saarlastest.
Näitust korraldavad SA Osiliana, Postimehe teadusgrant 11.-16. sajandi rõivastusest ja Saaremaa Muuseum.
Karja matus nr 4., 3D mudel Ragnar Saagelt.
Konverents: Viikingid enne viikingeid
Saaremaa Muuseum on avaldanud videod kõigist ettekannetest 6.–7. mail 2022 toimunud rahvusvahelisest konverentsist “Viikingid enne viikingeid”, mille toimumist toetas ka Osiliana ja kus Marika Mägi tegi ettekande 7.-9. sajandi Saaremaast.
Ettekandeid on nii eesti kui ka inglise keeles.
Vaata ettekandeid järele: siit.
20. august 2022
19. august 2022
15. august 2022
Alustasime Valjalas taaskord kaevamistega! Sellise kuumaga on aga jäätis ühes käes ja labidas teises! Kohtumiseni 20ndal!
11. august 2022
29. juuli 2022
Täna alustas Osiliana kaevamisi Valjala linnuse kõrval, mis mõningaste vaheaegadega kestavad kuni 24. augustini.
Avatud uste päev on planeeritud 20. augustisse kell 12:00-14:00, jälgige reklaami!
Kaevamiste eesmärk on selgitada hüpoteesi praegu näha oleva linnuse all olnud keskmise rauaaja linnusest, millel võis olla koguni kaks kontsentrilist kaitsevalli. Sellised linnused levisid eriti alates 5.-6. sajandist Ölandi saarel. Kas hüpotees on tõene, selgub loodetavalt kaevamiste käigus, mille jooksul on plaanis teha kaevandeid mitmetesse kohtadesse praegu näha olevast vallist väljapool.
25. juuli 2022
Valjala naisematus IV, mis kaevati välja 2010. aastal ja kust leiti võimaliku sõba jäänused, on märkimisväärne veel mitmel põhjusel. Tegu oli 40-50-aastasena surnud naisega, kes oli olnud umbes 170 cm pikkune.
Tema vasak käsivarreluu oli mingil ajal murdunud, kuid õnnelikult paranenud. Ta selgroog oli veidi kõver. Naisele oli antud kaasa väga rohkesti esemeid, millest suur osa olid asetatud selja alla. Tal olid kaasas 12. sajandi rinnanõelad, ülejäänud ehted olid aga täpselt samasugused, kui teistel, 13. sajandisse ja pigem sajandi keskpaika dateeritud maetutel. Ka matmisviis oli üks-ühele sama, mis 13. -14. sajandi matustel. Arvestades naise iga surres võib niisiis öelda, et ta ilmselt maeti ehetega, mis olid moes tema suremise ajal, kuid sai kaasa ka rinnanõelad, nagu neid kanti tema noorusaegadel.
Matusest tehtud koguni kaks 14C analüüsi näitasid, et naine oli surnud kas 12. sajandi lõpus või 13. sajandi päris alguses, igal juhul enne Saaremaa ametlikku ristiusustamist 1227. Esemete järgi otsustades siis üsna varsti peale 1200. aastat.
Asukoha ja matmisviisi järgi otsustades oli ta oma elu lõpus 99% tõenäosusega kristlane – ristiusku astunud inimesed ei jätkanud paganlikel kalmistutel vanamoodi matmist, küll aga jätkasid matmist juba eelnevalt eksisteerinud kristlikele kalmistutele.
Et Valjala kirik oli mingil kujul olemas juba 1200. aasta paiku, võib oletada ka kiriku kooriruumi juures läbi viidud arheoloogia põhjal. Valjala kiriku kõrvalt on avastatud ka majapidamisauke ning muud eluasemele viitavat. Ehk oligi esimene kirik Valjalas kohaliku üliku erakirik, nagu neid ristiusu vastuvõtu esimestest sajanditest on teada kõikjalt Euroopast ning nagu võib oletada ka Saaremaal Karjas, Loonas ja Viiras.
Naine oli siis tõenäoliselt üks selle muinasmõisa emandatest.
Võimalik sõbaleid
Kuigi sõba on olnud laialt levinud rõivaese, pole seni seda Saaremaa muinasaja lõpu ja keskaja alguse perioodist leitud, kuna tekstiilid teadupärast sajandeid hästi ei säili. Ent sel kevadel kaitstud bakalaureusetöös esitas Karin Rannaäär hüpoteesi, mille järgi võinuks Valjala kiriku juurest leitud 13. sajandi algusesse kuuluva naise matusest sõba leida küll, kui tähelepanelikult otsida: nimelt on nr IV matusest leitud neli spiraalikesest põimitud silmusnelinurka, mille paiknemine viitab, et tegemist võib olla kunagise sõba nurkade jäänustega!
Loe rohkem: siit.
Valjala IV matusest leitud silmusnelinurk. Foto: J. Ratas.
19. juuli 2022
Lisaks linnuste uuringutele tegeleb Osiliana hetkel ka Saaremaal välja kaevatud laibamatuste analüüsimisega.
Hiljuti saabus teade sellest, et Tartu ülikooli genoomika instituudi laboritesse saadetud 13. sajandi saarlaste luustikest võetud proovid sobivad kõik muistse DNA analüüsimiseks. Esialgu on laboris 20 proovi, enamik neist Karja laibamatustega kalmistust, aga ka Valjala kirikaia 13. sajandi matustest ja Loona kalmistust.
Lisaks päritolule, väljanägemisele ja põetud haigustele loodame saada teavet selle kohta, kuidas ühele surnuaiale maetud inimesed omavahel seotud või sugulased olid. Eriti Karja ja Loona tunduvad praegustel andmetel ühe ülikupere matusekohad olevat. Vana DNA analüüsid on aeganõudvad, töömahukad ja kallid, see on võrdlemisi uus analüüsivõimalus, mida Saaremaa matuste puhul seni ainult õige vähe saadud kasutada.
Kaugemas tulevikus oleks siiski tore jõuda niikaugele, et suudaksime vähemalt laibamatustega kalmistute puhul täpselt öelda, kes need inimesed olid. Ja veel kaugemas tulevikus saame loodetavalt rohkem teavet ka esiajaloolistesse kivikalmetesse maetute kohta.
Esimesi andmeid võib ehk oodata aasta lõpuks.
Uudised kaevamistelt: 18. mai 2022
Valjala vana maalinna (nüüd võib seda ilmselt õigusega niimoodi nimetada!) kaevamised on selleks korraks lõppenud.
Ca 4 m2 suurusest kaevandist tuli välja ilusasti säilinud valli alus. Valli algne laius oli olnud 2,5-3 m, mis tähendab üsna märkimisväärset kindlustist. Suurtest pae- ja maakividest valli vundamenti kattis väikestest paekividest varingukiht, mis kõrgemas osas oli säilinud 1,35 m kõrguseni. Algne vall oli seega olnud märgatavalt kõrgem.Valli varingu seest tuli nii väikese kaevandi jaoks silmatorkavalt palju loomaluid ning üle kümne savinõukillu, samuti põlenud savitihendeid. Üks potikildudest paiknes ka valli varingust eemal linnuse sisemuses.
Kuigi süsinikudateeringud alles ootavad tegemist, on praeguseks täiesti selge, et tegu on ilmselt rauaaja esimesse poolde või ehk ka keskpaika kuuluva väikese kindlustisega. Sarnaseid ca 35 m läbimõõduga korrapäraseid kiviringe on teada mujaltki Saare- ja Läänemaalt ning Valjala vana linnuse kaevamine võib anda peale leidude analüüsimist teavet ka nende tõenäolise kasutusaja kohta.
Uudised kaevamistelt: 4. mai 2022
Väikesed Osiliana kaevamised toimuvad ka Valjala vanal linnamäel, suurest linnusest 650 m kirde pool. Neid juhatas arheoloogiamagister Ragi-Martin Moon.
Praeguseks on kaevatud tranśee läbi ringvalli. Esimesed leiud olid potikild ja loomaluud. Hetkel kohta lähemalt küll veel dateerida ei saa, kuid potikild on pigem rauaaja esimesest poolest või keskosast. Täpsema dateeringu saab loodetavalt loomaluudest 14C abil. Nii et inimtekkeline ja vana struktuur igal juhul.
Näib, et Valjala kant on olnud keskuseks juba ammu enne, kui Läti Henrik seda külastas.
ERR: Arheoloogid uurivad Saaremaa maalinnade saladusi
Osiliana tegi uurimistöid Saaremaa linnustel. Konkreetsemaid tulemusi peab veel natuke ootama, kuni andmeid arvutis töödeldakse. Hetkel võib aga juba teada anda, et näiteks Valjala maalinna valli all on näha kaks varasemat valli, s t valli on kahel korral tugevamaks ümber ehitatud.
Selle taustal tasub märkida ka Aita Kustini tähelepanekut 1960. aastatest. Kaevamiste põhjal Valjala maalinna sees märkis see teenekas Saaremaa uurija, et praegune vall näib olevat ehitatud alles 13. sajandil, igal juhul hiljem, kui valli kõrval linnuse sees olevad hooned.
Vaata uudistelõiku järele: siit.
Foto: ERR.
30. märts 2022
Sõjaaja uudiste sekka ka uudiseid ammu möödunud sõdadest.
Valjala linnuse ümber olnud vallide juurest saadud proovid pakkusid nii mõnegi üllatuse, mis on iseäranis kõnekad koos muu leiuainesega. 12. sajandil on olnud kasutuses nii linnuses sees kui ka praegu näha olevate vallide ja välimise valli vahel olev ala. Osad proovid näitasid siiski ka ainult 13. sajandit ning suurem osa linnuse leide kuulub samuti pigem 13. sajandi keskmistesse aastakümnetesse või veelgi hilisemasse aega. See tähendab, et 13. sajandi jooksul olid nii keskne linnus kui ka seda ümbritsev vall püsti ja kasutuses. Kohalikus folklooris mäletatakse teatavasti, et väline vall veeti ära teedeehituseks.
Aita Kustini 1960. aastate kaevamiste tulemuste uus läbivaatus osutas üsna kindlalt, et millalgi 12. sajandil suure linnuse sisse ehitatud hooned on varasemad, kui suure linnuse vall. Seega peaks seegi vall olema rajatud 1200. aasta ümbruses või tõenäolisemalt alles 13. sajandil; küllap oli mingi vähem kapitaalne vall olemas siiski juba enne seda. Enam-vähem sama kehtib ümbritseva valli kohta, kus 2021. aastal toimusid kaevamised. Ümbritsev 3 m laiune vall peaks olema rajatud 13. sajandi esimeses pooles.
Ehk suudavad 2022. aastasse planeeritud kaevamised pakkuda täpsema vastuse, kas Valjala kahe kõrge ringvalliga kompleks oli sellisel kujul olemas juba 1227. aastal, kui Läti Henrik seda kirjeldas, või rajati massiivsed kivivallid alles peale 1227. aastat. Varem tundunuks viimane variant uskumatuna, kuid praeguseks teame, et mitmed teisedki eestlaste linnused ehitati märkimisväärselt suuremaks ja tugevamaks just peale ristisõdasid. Seda enam siis Saaremaal, kus isegi kirjalike allikate andmeil polnud ristisõdijatel-misjonäridel 13. sajandil suurt sõnaõigust kohalike ülikute üle.
Ühe üllatuse pakkusid radiosüsiniku analüüsid veel. Ümbritseva valli alumiste kivide alt tuli välja 7. sajandi söetükk. Linnusest veidi eemal paiknenud kunagine hoone, mille juurest leiti ebatavaliselt palju eriaegseid potikilde, on aga olnud kasutuses nii 5.-6. sajandil kui ka 12.-13. sajandil. Kas ka vahepeal, pole teada.
Valjala maalinna kompleksi uuringud jätkuvad juba sel kevadel georadariga ja suvel uute arheoloogiliste kaevamistega.
Seniks, head tutvumist allpool oleva galeriiga, kus peale vajutades avanevad pildid suuremalt ning nii võib lähedalt uurida möödunud 2021. aasta kaevendeid!
Uudised kaevamistelt: 15. september 2021
Uudised kaevamistelt: 14. september 2021
Uudised kaevamistelt: 18. august 2021
Uudised kaevamistelt: 14. august 2021