Viidumäe materjalid

Selles videos tutvustatakse Viidumäe ohverduskohta Saaremaal, kus ohverdati nii esemeid kui ka inimesi.

Viidumäe kultus- või ohverduskoht avastati mustade detektoristide poolt, arheoloogid uurisid seda 2014-2016. See on silmatorkav ja kaunis looduslik moodustis, kõrge järsak, mis kaarekujuliselt ümbritseb kunagist sood või väikest veekogu. Järsaku sisse oli torgatud rohkesti esemeid, näiteks ehtenõelu ja relvi. Ohverdatud oli ka sohu või veelompi. Järsaku jalamilt leiti hajali paiknevaid inimluid, eriti rohkesti saadi neid ühest avastatud lohust. Need inimesed – mehed, naised ja lapsed – olid hukkamisjälgedega, osa luid olid metsloomad närinud. Tõenäoliselt oli tegu inimohverdustega, mis leidsid aset peamiselt 7.-9. sajandil. Ohverduskohta oli kasutatud aga palju pikema aja jooksul, kuni 14. sajandini välja.

Autorid: Kristo Siig, Martin Männik, Marika Mägi, Piia Sandra Palm.

Täname: Jaana Ratas.

Video on tehtud projekti “Videoga Saaremaa ajaloomaastikel” raames, mida rahastas ETAG-i teaduse populariseerimise projektikonkurss ja SA Osiliana.

Kasutatud Creative Commons litsentsiga pildimaterjal: Reconstruction drawing of an Oseberg tapestry CC BY-SA 4.0

Autor: Kulturhistorisk museum, UiO Scene from Stora Hammar stone File:Sacrificial scene on Hammars (I).JPG – Wikimedia Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Autor: Berig.

Kaardid on loodud Maa-ameti ruumiandmete põhjal.

Kaevamiste fotod: SA Osiliana

Animatsioonide loomisel on kasutatud Freepiki litsentseeritud materjale.

Ülejäänud kasutatud visuaalsed materjalid on kas vaba litsentsiga (avalik omand) või loodud tehisintellekti abiga.

Mägi, M. (2020). Upsi ja Surnuaiamäe arvatavad kivikalmed Viidumäe ümbruses. Saaremaa vald, endine Kihelkonna kihelkond ja vald, Saaremaa. Arheoloogiliste uuringute aruanne. Tallinna Ülikool, Humanitaarteaduste Instituut. Ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskus.

Loe aruannet: siin.

Niinesalu, M. (2020).  Osteological Analysis of Commingled and Fragmented Human Remains: Two Case Studies From 6th – 9th-century Saaremaa, Estonia (Segatud ja fragmentaarsete luude osteoloogiline analüüs: kaks juhtumuuringut 6.-9. sajandi Saaremaalt). Marge Konsa; Marika Mägi; Raili Allmäe (juh). Tartu Ülikool, Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond, ajaloo ja arheoloogia instituut.

Loe lõputööd: siin.

Mägi, M. (2016/2020). Viidumäe Mäepea ohverdamiskoht. Inspektsiooni ja proovikaevamiste aruanne 2015-2016. Mäebe küla, Saaremaa vald, Saaremaa end. Kihelkonna kihelkond. Tallinna Ülikool, TÜHI, Ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskus.

Loe aruannet: siin.

Mägi, M.; Riiel-Mürk, R.; Jets, I. (2016). Archaeological fieldwork at Viidumäe cult site. Arheoloogilised välitööd Eestis = Archeological fieldwork in Estonia, 2015, 89−96.
 
 Loe artiklit: siin.

Mägi, M.; Jets, I.; Riiel, R.; Allmäe, R.; Limbo-Simovart, J. (2015). Pre-Viking and early Viking Age sacrifical place at Viidumäe, eastern Saaremaa. Arheoloogilised välitööd Eestis = Archeological fieldwork in Estonia, 2014, 153−162. 

Loe artiklit: siin.

Jets, I., Mägi, M. (2015). Local shape, foreign decoration. Shared cultural values in dress pins from the Viidumäe sacrificial site on Saaremaa. Fornvännen. Journal of Swedish antiquarian research, 110 (4), 257−266.

Loe artiklit: siin.

Siinkohal on ära toodud kaks artiklit:

  1. Mägi, M. (2014). Viikingiaja algus Saaremaal. Kuhu maeti muistsed saarlased? Saarte Hääl (10−10). (11.10.2014).
  2.  Jätku-artikkel, Marika, M. (2014). Viikingiaja algus Saaremaal. Kas inimesi ohverdati? Saarte Hääl (10−10). (18.10.2014). 

Loe artikleid: siin

Mägi, M. (2014/2020). Viidumäe Mäepea ohverdamiskoht. Eksperthinnang, inspektsiooni ja proovikaevamiste aruanne. Mäebe küla, Saaremaa vald, Saaremaa end. Kihelkonna kihelkond. Tallinna Ülikool, TÜHI, Ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskus.

Loe aruannet: siin.

Comments are closed.