Andmebaas

Meie andmebaas on vabaks kasutamiseks kõigile ajaloo- ja arheoloogiahuvilistele. Kui kasutad meie andmebaasi, palun ära unusta viidata:

Mägi, Marika; Palm, Piia Sandra. Archaeological Artefacts of Saaremaa. Foundation Osiliana / Tallinn University. Accessed: kuupäev.

Osiliana arheoloogiliste leidude andmebaasi on koondatud esemed Saaremaalt ja ümbritsevatelt väikesaartelt.

Andmebaas sisaldab peamiselt raua- ja keskaegsed leide, mida on võimalik klassifitseerida.

Dateerimatud metalli- või muud tükid jäid andmebaasist üldjuhul välja.

Keraamika on esindatud üksikute näidetena.


Andmebaas on töös ja täieneb pidevalt.

  • Tühjenda filtrid

Rõngassõlg, pronks. Nn. hansasõlg, mis Eestis dateeritakse 13.-14. sajandisse.

Sajand:
13-14
Leiunumber:
AI K 60:2

Keekandja, Saaremaa-pärane, pronks. Poolovaalne, ornamenditud kontsentrilistest ringidest ornamendiga. Võimalik, et on olnud hõbetatud.

Sajand:
12-13
Leiunumber:
AI K60:1

Ambsõlg, pronks + hõbe + raud ja põlenud luukatke. Ambsõle ehisplaat oli lahti. Osa väikeseid õhukesi pronksplaadi tükikesi pudenes ära ülesvõtmisel. Leiu ümber oli ca 10 cm läbimõõduga korrapäratu tumedam laik, milles leidus tillukesi söetükikesi ning mis eristus pinnases selgelt tumedama värviga (vt. foto). Samas laigus oli seni ainus põlenud luu, väikese toruluu katke.

Sajand:
4-5
Leiunumber:
10862:26

Tuluskivi, teravovaalne. Valkjaspunakast kivimist. Ovaalseid tuluskive on leitud Eestist ja naabermaadest mitmetest peamiselt rooma rauaaegsetest peitleidudest ja kalmetest, samuti juhuleidudena.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:171

Savinõukild.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:145

Ambsõle kaar, hõbe + kuld + raud. Nõelakoja moodustab tagasipainutatud jalaosa, mis on traadina mässitud kuue keermena kaare keskosa ümber. Kaare pea on ümmarguse ristlõikega, selles olnud augus on näha spiraaltelje raudpulga jäänused. Sõlel on neljas kohas kahest hõbedast rõngasgarnituurist ja nende vahelisest kuldplateeringust ornament. Kuldplateeringutel on olnud kohrutatud ornament. Jala alumise osa kuldplateeringul võib eristada pisikest linnu pea kujutist ja kahte diagonaalset kriipsu. Sellest järgmisel on diagonaalsed kohrutatud joonekesed ning kaks linnu kujutist. Veel järgmisel on kujutatud lindu, mille kõrval on keskmisest rõngast ja seda ümbritsevatest ovaalikestest õie kujutis. Kõige pealpoolsemal plateeringul on näha linnu kujutist ning selle all diagonaalsetest triipudest vööndit. Tegemist on Eestile iseloomuliku sõletüübiga, mõneti erandlik on vaid kuldplateeringute kohrutatud ornament (tavaliselt on tegu võrkmustriga).

Sajand:
4-5
Leiunumber:
SM 10862:18

Esemekatke, raud.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:96

Esemekatke, pronks. Pikem osa on üleni kaunistatud pikijoontega. Ots pöördub täisnurga all allapoole ning lõpeb ülejäänud osa suhtes ristipidi paikneva ovaalse plaadikesega, mille kummaski osas on olnud väike pronksneet, neist üks murdunud. Olnud kõrgem aas mingi nt puust või nahast eseme peal. Lähtudes analoogidest (vt leid nr 10862:1) võib olla kas vöönaast või mõõgatupe peal olnud naast, kust mõõgavöö läbi käib.

Sajand:
3-4
Leiunumber:
SM 10862:9

Propellerikujuline naast, pronks.

Sajand:
3-4
Leiunumber:
SM 10862:90

Negatiivne väärtus viitab ajale enne Kristust.