Andmebaas

Osiliana arheoloogiliste leidude andmebaasi on koondatud artefaktid Saaremaalt ja ümbritsevatelt väikesaartelt.

Enamik Saaremaa arheoloogilistest leidudest asuvad Saaremaa Muuseumi kogus ja Tallinna Ülikooli Teaduskogus.

Täiendame seda tasapisi aina enamate leidudega ja loodame, et sellest saab kasulik tööriist kõigile ajaloo- ja arheoloogiahuvilistele! 

  • Tühjenda filtrid

Nael, raud.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:123

Naast, pronks. Rombikujuline, ornamenditud servas kitsa joonega.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:132

Savinõukild.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:145

Noa tera, raud, kolmnurkse ristlõikega.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:160

Tuluskivi, teravovaalne. Valkjaspunakast kivimist. Ovaalseid tuluskive on leitud Eestist ja naabermaadest mitmetest peamiselt rooma rauaaegsetest peitleidudest ja kalmetest, samuti juhuleidudena.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:171

Tuluskivi, teravovaalne. Helebeeźist kivimist. Ovaalseid tuluskive on leitud Eestist ja naabermaadest mitmetest peamiselt rooma rauaaegsetest peitleidudest ja kalmetest, samuti juhuleidudena.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:189

Sulanud hõbedatükk.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:2

Nooleots (?), raud. Halvasti säilinud.

Sajand:
3-5
Leiunumber:
SM 10862:17

Ambsõle kaar, hõbe + kuld + raud. Nõelakoja moodustab tagasipainutatud jalaosa, mis on traadina mässitud kuue keermena kaare keskosa ümber. Kaare pea on ümmarguse ristlõikega, selles olnud augus on näha spiraaltelje raudpulga jäänused. Sõlel on neljas kohas kahest hõbedast rõngasgarnituurist ja nende vahelisest kuldplateeringust ornament. Kuldplateeringutel on olnud kohrutatud ornament. Jala alumise osa kuldplateeringul võib eristada pisikest linnu pea kujutist ja kahte diagonaalset kriipsu. Sellest järgmisel on diagonaalsed kohrutatud joonekesed ning kaks linnu kujutist. Veel järgmisel on kujutatud lindu, mille kõrval on keskmisest rõngast ja seda ümbritsevatest ovaalikestest õie kujutis. Kõige pealpoolsemal plateeringul on näha linnu kujutist ning selle all diagonaalsetest triipudest vööndit. Tegemist on Eestile iseloomuliku sõletüübiga, mõneti erandlik on vaid kuldplateeringute kohrutatud ornament (tavaliselt on tegu võrkmustriga).

Sajand:
4-5
Leiunumber:
SM 10862:18

Negatiivne väärtus viitab ajale enne Kristust.