Lepna surnumaja materjalid

Selles videos tutvustatakse Lepna surnumaja Saaremaal, mis pärineb 5-6. sajandist ja mille leiuaines on väga rikkalik.

Viimane aspekt on seda erilisem, et tollest perioodist on meil Eestis väga vähe leide. Lepna surnumaja ehk Lepna Katkuauguna tuntud kohta kaevati aastatel 2002-2003. Tegemist oli suuremas osas maasse kaevatud hoone jäänustega, millel oli olnud kividest katus ja ühes nurgas tulease. Hoonesse oli toodud surnuid, kes kõdunesid kohapeal ja kelle luud aja jooksul segunesid. Samas oli olnud väga rohkesti relvi, samuti näiteks kilpe. Leiti palju ehteid, neist osa hõbedast või kullast plateeringuga. Kuigi esemed ja matused pärinevad 5.-6. sajandist või 7. sajandi algult, oli surnumaja eest hoolitsetud kuni 13.-14. sajandini välja, alles siis jäeti see lõplikult maha ja katus kukkus sisse.

Autorid: Kristo Siig, Martin Männik, Marika Mägi, Piia Sandra Palm.

Video on tehtud projekti “Videoga Saaremaa ajaloomaastikel” raames, mida rahastas ETAG-i teaduse populariseerimise projektikonkurss ja SA Osiliana.

Kaardid on loodud Maa-ameti ruumiandmete põhjal.

Kaevamiste fotod ja joonised: SA Osiliana

Animatsioonide loomisel on kasutatud Freepiki litsentseeritud materjale. 3D rekonstruktsioonide loomisel on kasutatud Unity Asset Store elemente.

Ülejäänud kasutatud visuaalsed materjalid on vaba litsentsiga (avalik omand).

Mägi, M. (2005). Kivikalmed ja surnumajad. Matmiskombestiku areng rauaaegsel Saaremaal. Saaremaa Muuseum, kaheaastaraamat 2003–2004 (3−34). Kuressaare: Saaremaa Muuseum.

Loe artiklit: siin.

Mägi, M. (2005). Mortuary houses in Iron Age Estonia. Estonian Journal of Archaeology, 93−131.

Loe artiklit: siin.

Mägi, M. (2004). The mortuary house at Lepna on southern SaaremaaIn: Archaeological Fieldworks in Estonia = Arheoloogilised välitööd Eestis 2003 (45−60). Tallinn: Muinsuskaitseamet.

Loe artiklit: siin.

Comments are closed.